Detoxikace organismu

Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.

Během života se díky mnoha negativním vlivům v našem těle hromadí velké množství různých škodlivých látek. Mohou být důsledkem znečištěného ovzduší či vody, nevhodného jídla nebo uspěchaného životního stylu plného stresu. Nadměrné užívání léků, alkohol nebo kouření nám také neprospívají, a právě proto je občasná detoxikace těla velmi důležitá.

Vysvětlení samotného pojmu detoxikace není nikterak složité. Základem je právě postup, při němž se z těla snažíme zbavit látek, které pro něj mohou mít jedovatý vliv. Tyto látky bývají označovány také jako toxiny. Jejich přítomnost v těle lze pocítit některými signály, mezi něž lze uvést:

 • únavu, oslabení a pocit celkového vyčerpání
 • častá nachlazení či chronická onemocnění
 • kožní problémy
 • potíže se spánkem
 • celulitidu
 • bezdůvodné přibývání na váze
 • revma a bolesti kloubů

Cílem očistné kůry je zlepšení fyzického i duševního stavu. Po takovémto očištění je organismus lépe připraven na příjem látek nezbytných pro život, jako např. vitamínů z přirozené stravy. Výsledkem je posílení imunitního systému, který následně může fungovat tak, jak je pro organismus nejlepší. Ač můžeme slyšet o očistě jarní či podzimní, vhodný čas je prakticky kdykoliv.

Přestože lze nalézt mnoho druhů detoxikačních programů, je možné zmínit některé obecně platné zásady. Základem bývá dostatečný příjem tekutin, vhodná strava, pohyb a dále využívání postupů, jakými jsou např. masáže, relaxační koupele atd. K pití bývá doporučována voda či neslazený ovocný čaj v množství 3 - 4 litry denně. Důležité je pít pravidelně, protože při nedostatku vody by se tělo nemohlo toxinů zbavovat, zhoršil by se oběh lymfy a vylučování by nebylo dostatečné.

Při detoxikační kůře se snažte jíst tak, aby jídlo zbytečně váš organismus nezatěžovalo. Omezte konzumaci kofeinu, kávy, černého čaje, alkoholu či cigaret. Ve stravě dbejte zejména na dostatek zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin a v rozumném množství i ovoce. Naopak se vyvarujte mastným jídlům, živočišným tukům, uzeninám, cukrovinkám a konzervovaným potravinám.

K detoxikačnímu procesu patří též masáže, koupele a sauny. Ty sice nejsou samy o sobě schopny přímého čištění, ale působí pozitivně na naši imunitu a také na duševní pohodu.

Pro detoxikaci bývají dále doporučovány různé prostředky. Velmi oblíbeným prostředkem jsou výrobky s vysokou koncentrací výtažků z rostliny aloe vera, užívány bývají též jiné bylinky, mezi nimiž je možné jmenovat:

 • Kopřiva dvoudomá - vhodná v podobě čajů. Čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.
 • Pampeliška lékařská - působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.
 • Řeřicha - užívá se do různých zeleninových salátů či pomazánek. Posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.
 • Řebříček obecný - podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.
 • Sedmikráska chudobka - lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.

K detoxikaci je samozřejmě možné nalézt pomocníky v lékárně, kde jsou k dostání přípravky s přírodními extrakty. Podstatné je neplést si detoxikaci těla s dlouhodobou jednostrannou úpravou jídelníčku. Úplné vynechání určité složky stravy, opomenutí pitného režimu či vynechání pohybu jistě tělu neprospívá.

Detoxikace organismu patří do témat
 • Evelina 04.01.2018 09:47:40

  Dobrý den všem!
  Tak je po Vánocích,svátcích, oslavách apod. A já cítím, že moje tělo potřebuje pročistit. PRosím máte nějakou radu, doporučení? Jak to děláte? Nějaké recepty na nějaké drinky třeba apod?

  • Re: Bzenka 09.01.2018 09:35:16

   Evelino, receptu je spousta, hlavně je fajn mít odštavnovač ;)
   Já si třeba často dělám okurkovou limonadu, která je na to taky dobrá :
   2 litry čisté vody (nejlépe pramenité nebo odstáté kohoutkové)
   středně velká okurka
   2 citrony (mohou je nahradit i pomeranče, úplně nebo částečně)
   cca 5 snítků zelené máty

   • Re: Re: Evelina 10.01.2018 08:51:15

    Ahoj, díky za odpověd. Odštavnovač jo? No už si dlouho říkám, že ho musím koupit. Tak se tomu stejně nevyhnu. Jaký máš ty, prosím? Jsi s ním spokojená?
    A díky za recept!

    • Re: Re: Re: Bzenka 17.01.2018 08:14:27

     Ano jsem s ním mocspokojená. Značka Orava(http://www.bydleni.cz/zprava/Zvyste-svou-imunitu)

     • Re: Re: Re: Re: Evelina 22.01.2018 08:14:06

      Moc děkuji za odkaz. Našla jsem ho na eshopu Orava. Tak ho asi rovnou objednám teda.

      • Re: Re: Re: Re: Re: Bzenka 24.01.2018 09:24:12

       Určitě s ním budeš spokojená, uvidíš. Však potom napiš :)

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Evelina 01.02.2018 09:02:38

        Tak odštavnovač mám už doma a fakt je perfektní, precizní. Jsem zatím moc spokojená. Dneska musím najít nějaké ty recepty na ten detox a pustím se do toho ! Díky !

        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bzenka 08.02.2018 08:34:31

         Tak vidiš, to jsem moc ráda, že jsi spokojená :)
         Tak at slouží.:)

 • Zdravý v každém věku aneb Jak na prevenci nayrouse 15.01.2017 22:52:42

  Jari Böhlerová: Zdravý v každém věku aneb Jak na prevenci.....
  eBook (elektronická knížka), kterou si můžete zakoupit v eshopu Nayrouse Cosmetic

  Tento eBook jsem se rozhodla napsat na základě svých zkušeností, a protože věřím, že je mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout a chtějí si udržet pevné zdraví a mohli dobře fungovat v zaměstnání, doma ve své rodině, ve společnosti i v kruhu přátel, ale je určena také těm, kteří jste nešťastní, nemocní a nevíte si rady a přitom byste se rádi postarali o sebe, abyste nemuseli být závislí na pomoci druhých lidí.
  Knížka je zaměřená na péči o zdraví od narození až po seniorský věk s mými osobními zkušenostmi, konkrétními návody péče o sebe a možnými postupy v každodenním životě pro upevnění a znovunalezení zdraví, ale též na osobní rozvoj, který vás dovede k úspěchu.

  Najdete zde návod na:
  - energii pro každodenní život
  - bezchybné fungující tělo po celý den
  - ochranu zdraví i imunity
  - úsměv pro každý den
  - jak relaxovat
  - změnu života a jak můžete uspět
  - odkazy a další cenné informace
  Obsah: 30 stran (ve formátu pdf)

  Cena: 490,-Kč
  Platba pouze PŘEDEM na náš účet.


  http://www.belea-fmcosmetic.cz/ebook-zdravy-v-kazdem-veku-aneb-jak-na-prevenci-p-2857.html

  img:

 • Komentář byl smazán nayrouse 15.01.2017 22:49:33

 • detoxikace je nesmirne dulezita Anna M 18.05.2015 21:32:11

  Po dvoumesicni detoxikaci se citim skvele. Je to souhrn pochybu, zdraveho stravovani, sportu a saunovani. Take obcas chodim na thajske mesaze. je urcite dobre myslet na to, co jime a spis, nez "prezirani", dopravat si hezke chvilky treba v saune, na masaznim pultu, aneb intimne s partnerem... Dobre rady na detoxikaci se podavaji i v tomto clanku:
  http://dobajedu.cz/autorske-clanky/prirodni-detoxikace-organizmu-od-tezkych-kovu/

 • Marcela 29.01.2015 08:15:03

  U mě výsledky jsou už znát :) břicho nafouklé není a celkově se mi vše upravilo. Jsem moc ráda, že jsem vyzkoušela něco, co se bere jen 2x denně, oproti jiným chlorellám!

 • Klára 07.01.2015 15:15:01

  Tak na tom jsme stejně :) já jsem po Vánocích nafouklá, jako balón, takže jsem si tree3chlorellu koupila a těším se na výsledky :)

 • Chlorella Monika 10.11.2014 15:30:06

  Mě na detox nejvíce pusůbí taky zmiňovaná tree3chlorella, která má oproti jiným lepší složení a jde to hned znát ;-)

 • Sandra 29.10.2014 08:29:17

  Já vyzkoušela celkem dost chlorel, ale vzdala jsem to díky jejich dávkování, kdy mě nebavilo jich polykat tolik denně! Nakonec jsem si vybrala tree3chlorellu u které se berou jen dvě tobolky denně, což mě naprosto vyhovuje!

 • Michaela 25.09.2014 12:41:48

  Já jsem taky pro tree3chlorellu. Je super!! Líbí se mě kurkuma, kterou mamka užívá na záněty a konečně i sama pro sebe něco dělám :)

 • Tereza 10.09.2014 13:18:38

  Jídelníček je základ! Ale ne každý má pevnou vůli :) já jsem si koupila díky vašim recenzím tree3chlorellu a te´d po dobrání můžu sem napsat i já :) jsem s ní moc spokojená! člověk se hned lépe cítí a za ty peníze určitě stojí za vyzkoušení.

 • tree3chlorella Tereza 28.08.2014 16:05:34

  O mých kilech ani nemluvim.. :( byla jsem z toho hodně nešťastná, ale nakonec jsem si koupila Tree3chlorelu, která obsahuje zelený čaj, změnila jsem jídelníček a jde to samo, tak snad to nezakřiknu :)

 • Markéta 21.08.2014 08:13:50

  Já nemám žranice jen o Vánocích :-D ale je fakt, že jsem si řekla stop a konečně jsem se usměrnila po všech stránkách. K tomu všemu jsem si koupila Tree3chlorellu a jsem s ní moc spokojená! Obsahuje zelený čaj, takže i ten podporuje mé kilča :))

 • Markéta 17.04.2014 14:09:23

  Taky zdravím.. Já osobně víc než čaje prosazuji tobolky Tree3Chlorella. Berou se jen dvě denně, takže na to nezapomínám :) a s jejim složením jsem víc, než spokojená. Podle mě by ji měl vyzkoušet každý, kdo si chce pročistit tělo.

 • Jirka 05.03.2013 13:03:26

  Zdravím,když detoxikaci takurčitě šetrnou cestou pronáše tělo. Česképřírodní doplňky avýrobky,novinkou na trhu ahlavně odzkoušené. Velmizajimavá je cena oprotidrahým zahraničním„doplňkům“. Mrkněte nahttp://www.jubo-zdravi.cz/qenatural/eshop/18-1-Detoxikace/0/5/1-EUNIKE-SILVER-chlorella-sisak-bajkalsky-60-tobolek.Také možnost i výdělku bezregistračních poplatků.Velmi zajimavé.Pěkný den.

 • Aloe vera Gel Anetka 16.06.2011 10:51:38

  Na detoxikaci jsou dobré gely s obsahem Aloe vera. Tento ho má dokonce 95%.
  http://www.produkty-aloe-vera.cz/aloe-vera-gel/peach-drink

 • Bylinný BIO čaj Detoxk Jana 04.04.2011 17:03:44

  http://www.fair-bio-caje.cz/products/bylinny-caj-detox-20x2g/

  Vynikající a osvěžující nápoj s ibiškem, kořenem lékořice, kopřivou a aloe vera. Bez kofeinu.

  Tento produkt obsahuje lékořici - lidé trpící vysokým tlakem by se měli vyhnout nadměrné konzumace tohoto čaje. Těhotné nebo kojící ženy by se měly nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem.

 • Detoxikacia organizmu Adam 06.07.2010 22:45:40

  Detoxikacia je bombova, sam sa detoxikujem uz pol roka a citim sa vyborne. Taktiez som vyskusal riadenu detoxikaciu a odstranil paradentozu :) cheknite tu su dobre infohttp://www.detoxikaciaorganizm u.sk

 • Detoxikacia je narocna na disciplinu Lucy 28.04.2009 19:43:14

  Detoxikacia je genialna vec – sama sa citim po nej skvele, ale je to hodne narocne – myslim na disciplinu.

  Dobre infosky o detoxikacii som nasla aj na http://www.fitcomplex.sk/…ia-organizmu

  Mame jar – najlepsie obdobie,na detoxikaciu, takze smelo do toho :) Ak to chvilu vydrzite, budete sa dlho citit skvele.

 • Žranice Michal 31.12.2008 13:47:29

  Po těch vánočních žranicích se budu muset detoxikovat ještě asi tak měsíc!


Detoxikace organismu patří do témat

Adresář

Detoxikace organismu ptejte se v poradně

Diskuze na téma Detoxikace organismu

 • 10.08.2016 22:08 ZHUBNOUT SPOLEHLIVĚ

  Zkuste zhubnout s detoxikační kůrou čaje Dr. Gonseen. Čaj Gonseen má antioxidační vlastnosti, odst…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku